ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΠΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟ Σ.Ε.Π Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Την  Τετάρτη 10/4/2024 είχαμε την τιμή και την χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τον κύριο Ιωάννη Τιάκα υπεύθυνο του γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Δ.Δ.Ε Κοζάνης ο οποίος ενημέρωσε τους μαθητές της Γ Γυμνασίου στα πλαίσια του μαθήματος «Εργαστήριο Δραστηριοτήτων» για τους τύπους σχολείου μετά το Γυμνάσιο και τις επιλογές που έχουν.

Ο Επαγγελματικός Προσανατολισμός έχει ως στόχο να σε βοηθήσει να λάβεις εκπαιδευτικές αποφάσεις για να σχεδιάσεις την επαγγελματική σου πορεία. Να διευκολυνθείς στη διαδικασία λήψης απόφασης, σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχεις συγκεντρώσει για τις εκπαιδευτικές σου επιλογές και τις επαγγελματικές τους προοπτικές.

Οι γονείς μπορούν να απευθυνθούν στο Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού: Για να ενημερωθούν για το εκπαιδευτικό σύστημα. να κατανοήσουν βαθύτερα τις ανάγκες των εφήβων και να τους στηρίξουν στις αποφάσεις τους, μέσα από τη δημιουργία κατάλληλου κλίματος εμπιστοσύνης και αποδοχής.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον κ. Τιάκα για τις πολύτιμες συμβουλές και τις σωστές πληροφορίες!!!